Korešpondenčné semináre - skvelý nástroj rozvoja vedomostí nadaných detí
Korešpondenčné semináre majú na Slovensku už dlhoročnú tradíciu, pričom najviac z nich sa venuje matematike. Čo to vlastne sú tie korešpondenčné semináre? A prečo môžu byť pre nadané deti prínosné? V tomto článku zodpovieme na tieto otázky a poskytneme zoznam korešpondenčných seminárov pre základné aj stredné školy.
Čo je to korešpondenčný seminár?
Korešpondenčný seminár je zároveň formou mimoškolského vzdelávania a súťažou, a to predovšetkým pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl. Autori korešpondenčného seminára niekoľkokrát za (školský) rok zverejnia sadu úloh, ktorú sa potom riešitelia snažia v určitom čase zvládnuť. Zväčša je na vypracovanie všetkých úloh sady jeden mesiac. Keďže sa rieši dlhodobo, úlohy bývajú relatívne náročné a na ich vyriešenie je mnohokrát nutné dohľadať si nové informácie a postupy riešenia. Po odoslaní riešení (v dnešnej dobe už najmä elektronicky) ich autori opravia, obodujú a prípadne riešiteľom poskytnú spätnú väzbu. Býva zvykom, že najlepší riešitelia sú pozvaní na sústredenie – niečo medzi letnou školou a táborom, kde účastníkov čaká vzdelávací, ale aj zábavný program.
Korešpondenčné semináre a nadané deti
Psychológ Dušan Fábik, ktorý sa dlhodobo venuje témam inteligencie a nadania, považuje za prejavy
nadania u detí, okrem iných, aj intelektuálne záujmy (nadané deti sa veľakrát zaujímajú aj o veci, o ktoré
sa bežné deti nezaujímajú), rýchlosť myšlienkových procesov a preferovanie komplexnosti (nadané deti
majú väčší záujem o komplexné a zložité úlohy).
Korešpondenčné semináre sú teda výborným vzdelávacím prostriedkom aj pre nadané deti, a to hneď
z viacerých dôvodov:
-
Riešenie vlastným tempom – nadaným deťom sa môže v škole veľakrát stať, že učivo pochopia omnoho rýchlejšie ako ich spolužiaci, na ktorých potom musia čakať. Pri riešení korešpondenčného seminára si však riešiteľ sám nastaví, kedy a ako bude úlohy riešiť a jediné, no čo musí čakať je zverejnenie ďalšej sady úloh (nie je však problém sa prihlásiť aj do viacerých seminárov naraz a čakanie si tak skrátiť).
-
Komplexné úlohy – korešpondenčné semináre prinášajú úlohy, ktoré idú do hĺbky problému a na ich vyriešenie je mnohokrát nutné pozrieť sa na daný problém z viacerých strán, kreatívne myslieť, naštudovať si nové informácie a nad úlohou uvažovať naozaj komplexne. Korešpondenčné semináre teda majú potenciál zaujať aj nadané dieťa a uspokojiť túžbu po zložitých problémoch a nových informáciách.
-
Úzky záber – korešpondenčné semináre sa väčšinou, až na pár výnimiek, sústreďujú len na jeden predmet či odbor. Pre nadané dieťa je potom ľahké nájsť si taký seminár, ktorý sa venuje len jeho záujmu a nemusí sa pritom zaoberať predmetmi, ktoré ho, naopak, až tak nezaujímajú.
Čo môžu korešpondenčné semináre ich riešiteľom priniesť
Vďaka svojmu charakteru môžu riešiteľom okrem nových vedomostí a zlepšenia zručností v danom odbore priniesť aj:
-
lepší time management – riešiteľ si na úlohy musí sám vyhradiť dostatok času,
-
nové kamarátstva – na sústredeniach sa účastníci stretnú s ľuďmi s rovnakým záujmom,
-
niektoré semináre najlepším riešiteľom uľahčia prijímací proces na vysokú školu, a to nie len náskokom vo vedomostiach – niektoré vysoké školy dávajú uchádzačom aj za korešpondenčné semináre bonusové body, ktoré im môžu pomôcť v celkovom poradí. Niektoré fakulty dokonca úspešným riešiteľom vybraných korešpondenčných seminárov ponúkajú automatické prijatie (napr. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského za semináre KMS, FKS a KSP).
Korešpondenčné semináre, ktoré sa oplatí riešiť
Treba si dať pozor na to, kedy končí registrácia do seminárov alebo odovzdávanie prvých sérií, mnohé totiž začínajú práve v septembri. Viaceré semináre sa dá začať riešiť aj od neskorších sérií, no šanca na vysoké umiestnenie či účasť na sústredení je o to nižšia. Niektoré semináre sa skladajú z dvoch na sebe nezávislých častí (zväčša zimnej a letnej), takže začať sa dá aj na prelome školských polrokov.
Iné
-
AKS – Astronomický korešpondenčný seminár – pre základné aj stredné školy
-
LaBáK – fyzika, biológia, chémia, pre základné aj stredné školy
-
GeoKoS – geografia, pre stredné školy
-
Seminář ekonomických mozků – ekonómia, pre stredné školy
-
Suši – riešenie šifier, pre základné aj stredné školy
-
M&M – matematika, informatika, vedecká práca, pre stredné školy
-
Jáma lvová – matematika, informatika, pre základné školy
Zdroje:
-
FÁBIK, Dušan, 2020. Nadané deti a ich prejavy. Psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik [online]. [cit. 2023-09-23]. Dostupné z: https://www.bratislavapsycholog.sk/prejavy-nadanych-deti/