top of page

Pravidelné stretnutia Bratislava, Košice v školskom roku 2022/2023

V školskom roku 2022/2023 sme pokračovali v pravidelných klubovniach raz mesačne s deťmi primárne vo veku 8-10 rokov. Aj keď v danom roku sme putovali v rámci Košíc od ZŠ Lermontovej do jazykovej školy START, podarilo sa nám prevádzkovať klubovňu s malými výpadkami. V Bratislave sme zostali verní rektorátu STU. Nižšie môžete vidieť témy, ktorým sme sa venovali :)

JÚN: Bratislava - Spoločenské hry

V klubovni máme naozaj veľkú zásobu hier a preto sa opäť budeme spolu hrať. Aj keď majú deti svoje obľúbené stálice ako Finančnú odyseu, či Citadelu, radi by sme ich oboznámili s ďalšími hrami, aby mali možnosť naučiť sa niečo nové.

JÚN: Košice - Slovná hra definície

Ako sa v slovenčine zjavili cudzie slová? Dozviete sa aj čo znamenajú niektoré z nich. Na záver zvyšný čas vyplníme spoločenskými hrami.

MÁJ: Bratislava - Spoločenské hry

Počas májovej klubovne sme sa spolu zahrali spoločenské hry. Prečo? Pretože je to v prvom rade zábava, no zároveň sa vedia deti mnohé naučiť o stratégii, logike, zmýšlaní iných, sociálnym zručnostiam....

MÁJ: Košice - Šifrovačka

Na predošlej klubovni sme sa naučili rôzne spôsoby šifrovania a následne sme ich pretavili do praxe. Zahrali sme si lineárnu šifrovačku v tímoch.

APRÍL: Bratislava - Šifrovačka

Nadané deti si rady lámu svoje hlávky. Obzvlášť ak je to hravou formou, napríklad pri šifrovacej hre. Že neviete čo sú to šifry? Tvorili sme ich už ako malí. Tajné písma. Napríklad najznámejšie šifry, ktoré sa využívajú sú Brailovo písmo, Morzeova abeceda, či Poľský kríž.

MAREC: Bratislava - Svet elektroniky

Opäť sme sa priučili niečo o elektronike. Vďaka Miroslavovi sme mohli nazrieť do tajov tlačiarne a komplente ju rozobrať. Viete, že sme narátali takmer 300 kusov, z ktorých bola zložená?

FEBRUÁR: Bratsilava - šachové a dominové hlavolamy

S deťmi sme sa dozvedeli akí boli dávni predchodcovia šachu, ako vznikla aktuálna podoba šachu a aké sú jeho variácie po svete. Riešili sme šachové hlavolamy a nakoniec sme sa vrhli aj na Domino a dominové hlavolami.

APRÍL: Košice - Úvod do šifrovania

Aby sme si mohli zahrať šifrovaciu hru, najprv sme sa na ňu poriadne pripravili. Ukázali  sme si rôzne možnosti šifrovania textu, povedali ich históriu a naučili sa pracovať so šifrovacími tabuľkami.

MAREC: Košice - Aké je to byť konštruktér?

V marcovej klubovni sme si pre deti pripravili prekvapenie v podobe konštrukčnej úlohy. Deti si tak posilňovali praktickú inteligenciu.

FEBRUÁR: Košice - Poznáš oficiálne pravidlá hry Domino?

Azda každý z nás vie, že princípom Domina je spájať vedľa seba rovnaké čísla. Aké sú však oficiálne pravidlá tejto hry? To sme sa naučili s deťmi vo februárovej klubovni. Program sme si spestrili zábavným hlavolamom :)

321774385_500033278947569_3019190732819908304_n.jpg

JANUÁR: Rozvoj hrou

V klubovni máme veľké množstvo spoločenských hier. A stále dokupujeme ďalšie a ďalšie. Prečo? Pretože sú nielen zábavné, ale aj náučné. Vďaka hrám pomáhame v deťoch rozvíjať stratégiu, kombinatoriku, kreativitu, kooperáciu, či iné užitočné zručnosti. Obzvlášť keď hrajú s dospelákmi, ktorí hru komentujú, vysvetľujú a sami sa zabávajú.

DECEMBER: Bratislava - Je biológia nudná?

Ani náhodou. To, čo trvalo vedcom v minulosti celý život, napríklad šľachtenie rastlín, dokážu vyriešiť behom pár mesiacov, dní a niekedy dokonca pár hodín. Ako je to možné? Vedomosti a technológie napredujú, stačí sa pozrieť na smartfóny, ktoré denne držíme v rukách. S našou vedkyňou Darinkou sme sa pozreli na to ako vyzeral výskum v minulosti, ako sa vyvíjal a že už dnes žijeme v nepredstaviteľnom sci-fi.

NOVEMBER: Bratislava - Rébusy, hlavolamy a šifry

Potrápili sme si hlavy nad rébusmi, hlavolamami a šiframi. Vysvetlili si princípy riešenia, ale aj princípy tvorby. Napríklad sme si ukázali až 7 spôsobov zašifrovania Morseovej abecedy. Každé dieťa odišlo so svojou vlastnou šifrou, ktorou mohlo preskúšať svojich rodičov.

NOVEMBER: Košice - Zábava vonku

Keďže zatiaľ stále nemáme nové priestory pre Košickú klubovňu, rozhodli sme sa zabaviť vonku. Priniesli sme teleskop, zahrali sa pri pamäťovom behu a iných zábavných aktivitách. Stretnutie sme organizovali v meststkom parku pri rybníku.

OKTÓBER: Bratislava - Hranie s tvorcom

Náš kolega Milan rád vytvára hry. Ako prvú vytvoril hru Finančná Odysea, ktorá je odporúčaná ako pedagogická pomôcka vo výuke finančnej gramotnosti. Teraz pracuje novinke, námornej obchodnej stratégii Obchodníci a piráti. Deti si mohli vyskúšať obe hry a povedať mu svoj názor, prípadne sa ho spýtať niečo ohľadom tvorby hier.

Milan Pavlík hra

SEPTEMBER: Bratislava - Svet elektroniky
Vďaka našim sponzorom sme zoskupili elektroniku a Miroslav ako odborník na slovo vzatý nám vysvetlil, ktoré súčiastky na čo slúžia a ako sa dajú využiť. Vďaka tomu mali deti možnosť beztrestne rozobrať elektroniku, zistiť ako vyzerá zvnútra a ako funguje.

Spoločenstvo Kempelena klubovňa Bratislava.jpg

SEPTEMBER: Košice - Kvíz a slovenčina netradične
Zábava aj vzdelávanie boli témou klubovne v Košiciach.
Ako prvé sme sa zabavili pri kvíze. Po kvíze sme sa venovali slovenčine netradičnou formou.

Spolocenstvo Kempelena klubovňa Košice.jpg
bottom of page