top of page
Vyhledat
  • Miro Macko

Prvé stretnutie Mensy pre deti

Aktualizováno: 5. 5. 2021

Počas letných táborov sme už dlhšie uvažovali nad ďalšou aktivitou pre deti, ktorú si vyžadovali samotné deti. Často nám hovorili, že je škoda, že počas školského roka nerobíme stretnutia pre deti. A teraz vám konečne s radosťou oznamujeme, že sme prešli od rečí k činom a už sa okrem IQ olympiády a tábora môžeme popýšiť tretou detskou Mensa aktivitou.Koncom novembra sme s Darinkou Peterkovou a Milanom Pavlíkom zorganizovali prvé sobotné stretnutie nadaných detí. Na toto stretnutie nám poskytol peknú konferenčnú miestnosť v centre Bratislavy Andrej Alexiev, za čo mu patrí naša vďaka. Aj keď sme stretnutie veľmi nepromovali, na prvý krát sme si to chceli skúsiť s menším počtom detí, prišlo ich celkom 12. Niektorí starí harcovníci z tábora, pár detí nás naopak poznalo z IQ olympiády ale našli sa aj deti, pre ktoré toto bol prvý kontakt s Mensou. Príjemne nás prekvapilo, že naša aktivita pritiahla nie len bratislavské deti a prišli aj zo vzdialených Košíc, Zvolena alebo Nového mesta nad Váhom.

Celú akciu sme rozdelili na niekoľko samostatných blokov. Na úvod som porozprával zopár zaujímavostí o šifrách, niečo s histórie a o ich použití. Potom sme ich spolu niekoľko vylúštili.


Po krátkej prestávke Milan spustil strategickú hru Ostrovy, kde hráči vyberajú pre svoju loď najrýchlejšiu cestu pomedzi ostrovy na šíre more. Milan ale dal limit maximálne 10 lodí, preto dve decká spravili dvojicu a ďalšie dve dokonca trojicu (ak si myslíte, že dve deti predsa nemôžu vytvoriť trojicu, nepoznáte kreativitu našich detí :-). Túto aktivitu nám asi na polhodinku prerušil spravodajský štáb TV JOJ vďaka čomu sme sa na druhý deň objavili v hlavnej večernej spravodajskej relácii. Prvé lode doplávali na more a po krátkom občerstvení Darinka deti vtiahla do sveta biológie. Pripravila si zopár zaujímavých pokusov, prišla s nachystanými roztokmi a preparátmi. Každý dostal svoju skúmavku aby si mohol pokus spraviť sám a prípadne si aj porovnať výsledky s ostatnými. Najprv sa venovali prirodzeným indikátorom pH v bunkách, neskôr oddelovali chlorofyl od karetenoidov.

Pomaly sa chýlil čas ku koncu, po niektoré deti už začali prichádzať rodičia, ostatní ešte mali chuť si zahrať nejaké hry, tak sme si podelili deti na tri skupiny a ešte sme si zahrali rôzne spoločenské hry. Keďže to bola prvá akcia tohto druhu, mali sme trochu obavy, či dokážeme deti zaujať. Nakoniec sa ukázalo, že sme ešte natiahli čas a celá akcia trvala plných 6 hodín.

Deti boli spokojné a rodičia nám ďakovali, že robíme akcie ktoré im rozhodne chýbajú. Preto sme rozhodnutí v tomto pokračovať aj ďalej. Ďakujem mojim parťákom, dúfam že im vydrží elán a dostane sa nám aj podpory od Mensy.


Miro Macko


78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page